Informacje

Od 1 maja 2019 roku, weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące wprowadzania kas fiskalnych działających online. Nowa ustawa określa nie tylko zasady funkcjonowania tego typu rozwiązań, ale też terminy, do których mają one zostać zaimplementowane w poszczególnych branżach.

Może cię to zainteresować

Kasy fiskalne online działają dokładnie tak samo, jak ich dotychczasowe odpowiedniki. Różnica polega na tym, że przesyłają one – w czasie rzeczywistym – dane nt. realizowanych transakcji bezpośrednio do Centralnego Rejestru Kas. Zadaniem tego organu jest monitorowanie ich pracy, zbieranie danych dotyczących dokumentów fiskalnych, rejestrowanie zdarzeń, a także pobieranie raportów dobowych.
Połączenie kasy z w/w organem musi zapewnić sam przedsiębiorca. Przesyłanie danych odbywa się za pośrednictwem sieci Internet. Dane wysyłane są (domyślnie) co dwie godziny, aczkolwiek nie jest to regułą. CRK sam decyduje o częstotliwości połączeń, zmieniając ją bez wiedzy użytkownika.

Z fiskalnego punktu widzenia, wprowadzenie kas fiskalnych synchronizowanych online jest w pełni uzasadnione. Niektórzy specjaliści już teraz zakładają, że wprowadzone zmiany zwiększą wpływy do budżetu państwa o aż 10 mld złotych w rozrachunku rocznym. Istotnie, szara strefa nie jest zjawiskiem korzystnym dla gospodarki a idea kas online ma ją wyraźnie zredukować. Niestety, rozwiązanie to ma również wady.

Jedną z nich jest konieczność zapewnienia dostępu do sieci Internet. W praktyce, zapewnienie stabilnego połączenia nie zawsze będzie możliwe. Po drugie, termin wprowadzania zmian jest stosunkowo krótki. Przypomnijmy, że mechanicy samochodowi muszą wprowadzić kasy fiskalne online maksymalnie do 1 stycznia 2020. Czy dla wszystkich jest to data realna?

Należy wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym prawem nie możemy prowadzić żadnej sprzedaży bez posiadania kasy fiskalnej. Z pewnością od tej reguły są wyjątki i nie wszystkie usługi muszą być przysłowiowo “nabijane” na kasę, ponieważ istnieją również inne sposoby rozliczania się ze swoich przychodów. Jednak kasy fiskalne, które mogą nam wygenerować papierowy paragon za zakupy są tradycyjnie już w wielu miejscach i to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek, aby złożyć zeznanie swoich dochodów. Jednakże w ostatnim czasie zgodnie z nowym rozporządzeniem, które pojawiło się w maju 2019 roku, przedsiębiorcy będą zobligowani do zmian tradycyjnych kas fiskalnych na kasy fiskalne online. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z ministerstwa, za pomocą tej innowacji będzie jeszcze prostsze raportowanie o swoich przychodach, a także będzie ono w zupełności automatyczne. Zatem czym dokładnie są wspomniane kasy fiskalne online oraz kiedy przedsiębiorcy są zmuszeni do zmiany tradycyjnych kas fiskalnych na wspomniane wcześniej innowacje?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że głównym zadaniem wspomnianych kas fiskalnych online jest przesyłanie do Centralnego Repozytorium Kas wielu istotnych informacji, jakie będą rejestrowane podczas sprzedaży produktów lub też usług w naszych przedsiębiorstwach.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że w takich rejestrach danych znajdą się głównie informacje pochodzące z naszych paragonów. Tym samym będziemy musieli zeznać dokładnie co, jak również kiedy i dokładnie za ile zostało sprzedane w naszym przedsiębiorstwie. Należy także przekazać wszelkie dane o różnych zdarzeniach, które są zapisywane w pamięciach kas rejestrujących, które mają bardzo istotne znaczenie dla wszelkich pracy kas rejestrujących. Są to prace, które wystąpiły podczas używania właśnie tych kas. Zalicza się do nich między innymi liczne informacje o fiskalizacji kasy, jak również zmianach stawek podatku, a także wszelkich zmianach adresu punktu naszej sprzedaży i tym samym datach dokonania przeglądów technicznych. Zatem jak można zauważyć, jest to bardzo rozbudowana innowacja, która będzie obowiązywać pierwszą grupę przedsiębiorców już od początku 2020 roku, którzy dokonują świadczenia usług przede wszystkim w zakresie napraw pojazdów silnikowych oraz motorowerów.

Istotnie prowadzenie własnego przedsiębiorstwa nie jest tak proste, jak wszystkim się wydaje. Decydując się na ten krok powinniśmy dobrze znać rynek, jak również wszelkie procesy zarządzania przedsiębiorstwem. Nie powinniśmy zapominać także o tym, aby prowadzić własną firmę musimy zainwestować w kasę fiskalną. Jest ona wymagana w większości przedsiębiorstw. W ostatnim czasie weszło nowe rozporządzenie dotyczące właśnie kas fiskalnych i tym samym nakłada na przedsiębiorcę obowiązek jeszcze bardziej systematycznego raportowania do urzędów odnośnie swoich przychodów. Tak zwane kasy fiskalne online będą obowiązywały już od 2020 roku. Zatem jaka jest dokładnie różnica pomiędzy takimi kasami, a zwykłymi urządzeniami fiskalnymi? Kto w pierwszej kolejności będzie musiał się w nie zaopatrzyć?

Jak wskazują przepisy pierwszy obowiązek posiadania właśnie kasy online powstanie już od 1 stycznia 2020 roku. Głównie dotyczyć będzie on przedsiębiorców, którzy dokonują świadczenia usług między innymi w zakresie napraw pojazdów silnikowych i motorowerów, jak również napraw opon, a także ich zakładania. Dotyczy to także usług bieżnikowania oraz regenerowania bądź też w zakresie wymiany opon i kół dla wszystkich pojazdów silnikowych oraz motorowerów. Będzie to dotyczyło także sprzedaży benzyny silnikowej, jak również oleju napędowego, czy też gazu przeznaczonego w szczególności do napędu silników spalinowych.

Wciągnij.to! jest aplikacją mobilną pozwalającą zamawiać online jedzenie na wynos lub z dostawą.
Jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie mają czasu lub nie lubią gotować. Wystarczą trzy proste kroki (zamów, zapłać, odbierz), żeby cieszyć sie ulubionymi daniami w domu, pracy czy w plenerze!
Co wyróżnia aplikację WCIĄGNIJ.TO?
– przyjazny interfejs
– brak ukrytych kosztów